پیام ویژه

آخرين مطالب

تعیین و تکلیف 49 میلیون سهامدار عدالت در مجلس سياسي

  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان این که برای آزادسازی سهام عدالت نیاز به قانون است،‌ گفت: 49 میلیون نفر سهامدار عدالت منتظر مصوبه مجلس هستند.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز ، علیرضا ناطقی، در مورد آخرین وضعیت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت گفت: به موجب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده 35 مشمولان بندهای « الف» و «ب» ماده(34) این قانون در قالب شرکتهای تعاونی شهرستانی ساماندهی‌شده و از ترکیب آنها شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی به صورت شرکتهای‌ سهامی ‌تشکیل و بر اساس قانون ‌تجارت فعالیت می‌کنند. دولت موظف ‌است جهت پذیرفته شدن شرکتهای مذکور در بورس اوراق بهادار کمک‌های لازم را انجام دهد.
به گفته وی، شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در طول بیش از یک دهه اخیر شکل گرفته و در حال حاضر حدود 352 شرکت تعاونی سهام عدالت در کل کشور وجود دارد.مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه سرنوشت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت چه می‌شود، گفت: دولت، لایحه‌ اصلاح توزیع سهام عدالت موضوع مواد 34 الی 38 قانون اجراء سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی را در دی‌ماه سال 96 به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است تا توسط مجلس شورای اسلامی نهایی و به تصویب برسد.
به گفته وی، برای بررسی این لایحه جلسات مختلفی در کمیسیون ویژه اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.ناطقی گفت: زمانی که آزادسازی سهام عدالت صورت گیرد، این سهام ارزش مناسبی خواهد داشت و به موجب قانون شرایط و چارچوب مدیریت وخرید و فروش سهام برای 49 میلیون نفر سهامدار مشخص خواهد شد.
مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون در پاسخ به این سئوال که طی 10 سال گذشته شرکت‌های تعاونی سهام عدالت چه کرده‌اند، گفت: همه کارهای مربوط به ساماندهی و ثبت‌نام مشمولان سهام عدالت در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت انجام شده است. همچنین محل مراجعه مردم مشمول سهام عدالت، همین شرکت‌های تعاونی سهام عدالت بوده‌اند .
ناطقی در مورد اینکه بعد از گذشت 12 سال از سهام عدالت مردم نمی‌دانند سهامدار کجا هستند، گفت: مشمولان سهام عدالت سهامدار سهام شرکتهای سرمایه پذیرذیربط هستند و منتظر تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی در این باره هستیم.
وی در مورد اینکه قرار بود، طبق نظر دولت در ابتدای سهام عدالت مردم سهامدار شرکت‌های خوب کشور شوند، گفت: آزادسازی سهام عدالت نیاز به قانون دارد و آخرین وضعیت شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت در اختیار وزارت اموراقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی است. البته شرکت‌های خوبی در سبد سهام عدالت هستند.
مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون در مورد اینکه چه هماهنگی بین وزارت تعاون به عنوان متولی شرکـت‌های تعاونی سهام عدالت و وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان متولی خصوصی‌سازی وجود دارد، گفت: ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شرکت‌های تعاونی سهام عدالت را ساماندهی کردیم، ولی اینکه سهام عدالت مربوط به کدام شرکت‌های سرمایه‌پذیر باشد، را وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق سازمان خصوصی‌سازی متولی است.
ناطقی در مورد تجمع کارکنان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت مقابل مجلس و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ این افراد برخی از شاغلان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت هستند که حدود یک دهه در شرکت‌های تعاونی مشغول کار هستند و اعتراض آنها بیشتر از جنبه امنیت شغلی است که درخواست آنها از مجلس این است که مسئله اشتغال آنها تعیین تکلیف شود.
بنابراین موضوع اصلی تجمع شرکت‌های تعاونی سهام عدالت بحث اشتغال‌شان است و می‌گویند، اگر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت منحل شوند، تکلیف اشتغال آنها چه می‌شود. برخی از این افراد از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار می‌گیرند.وی در مورد اینکه معترضان تعاونی‌های سهام عدالت می‌گویند قرار است سهام عدالت به دولت برگردد، گفت: مشمولان سهام عدالت به میزان پرداختی‌های خود مالک سهام ذیربط هستند و این سهام به دولت بر نمی‌گردد.
مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون در مورد اینکه چرا به اندازه پولی که مردم پرداخت کرده‌اند، سهام عدالت آزاد نمی‌شود، گفت: چون آزاد کردن سهام عدالت قانون تصویب شده توسط مجلس شورای اسلامی را می‌خواهد .ناطقی ادامه داد: در حال حاضراز حدود 49 شرکتی که سهام عدالت در آنها وجود دارد، هنوز مشخص نیست که هر مشمول سهام عدالت، دارنده سهام کدامیک از این شرکت‌ها است و موضوع در زمان آزاد سازی مشخص خواهد شد.
وی در مورد اینکه آیا مشمولان سهام عدالت، مدیران شرکت‌های تعاونی سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند یا این افراد توسط دولت انتخاب شده است، گفت:‌ مجامع عمومی شرکت‌های تعاونی سهام عدالت براساس قانون بخش تعاون تشکیل شده و اعضاء رأی می‌دهند و به هر کس در چارچوب قوانین و مقررات ذیربط رأی دادند به عنوان هیات مدیره شرکت تعاونی سهام عدالت انتخاب می‌شوند و ما به عنوان دولت، مدیران تعاونی سهام عدالت را نصب نکردیم .
مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر تعدادی از شرکت‌های تعاونی فعال و بخشی نیزنیمه فعال ویاغیرفعال شده‌اند، چون منابع درآمدی ندارند.ناطقی در مورد اینکه منابع درآمد شرکت‌های سهام عدالت از کجا است، گفت: سازمان خصوصی‌سازی در چارچوب قوانین و مقررات مربوط در مورد کارکرد شرکت‌های تعاونی سهام عدالت حق‌الزحمه پرداخت می‌کرد که آخرین حق‌الزحمه این سازمان مربوط به کارکرد تا پایان سال 96 بوده و این حق‌الزحمه بابت کارها و وظایف محوله بوده است. در حال حاضر نیز سازمان خصوصی‌سازی کشور سامانه سهام عدالت را فعال نموده است و امور ذیربط را از طریق این سامانه انجام می دهد.
وی در مورد اینکه آیا با اجرای سهام عدالت فاصله درآمدی دهک‌ها کم شده است و یا کم خواهد شد گفت: این سؤال را باید بانک مرکزی و مرکز آمار ایران پاسخ دهند، چون آمارهای مربوط به ضریب جینی وشاخص های اقتصادی را تولید می نمایند.
تسنیم
2025


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رایزنی بوریس جانسون با محمد بن سلمان درباره حمله به آرامکو

وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ونزوئلا اعمال کرد

عناوین روزنامه های کثیرالانتشار صبح ایران در پیشخوان/ چهارشنبه 27 شهریور

آمریکا علیه مامور آژانس امنیت ملی آمریکا طرح شکایت کرد

ترامپ اسامی پنج گزینه جایگزینی بولتون را اعلام کرد

رقابت تنگاتنگ نتانیاهو و بنی گانتز در انتخابات فلسطین اشغالی

مقام انگلیسی: برجام مرده و لندن هم باید از آن خارج شود

وزیر انرژی سعودی: تولید نفت آرامکو به حالت طبیعی خود بازگشت

توییت محمدجواد ظریف در خصوص پایان یافتن فوری جنگ یمن

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

جواب بسیار جالب قهرمان بدنسازی جهان به اسطوره پرسپولیس! +عکس

فرانسه: برخلاف ادعای آمریکا ازمبدا پهپادها به سمت عربستان شواهدی در دست نیست

عربستان ساختمانی را که خاشقچی در آن به قتل رسید را فروخت

واکنش واشنگتن پست به رویکرد دوگانه ترامپ درقبال ایران

سناتور آمریکایی: درگیری نظامی با ایران، بزرگترین اشتباه است

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

وزیر خارجه کویت خطاب به فرماندهان نظامی: نیروهای مسلح آماده مقابله با هر تهدیدی باشند

اسرائیل به بی‌بی‌سی هم اعتماد ندارد! + فیلم

سمت مشاور جدید امنیت ملی آمریکا بعد از بولتون به بن سلمان رسیده است؟

تیتر روزنامه سعودی: صبر عربستان رو به پایان است!

چگونه هزینه قبض برق‌ مان را کاهش دهیم ؟

درخواست عربستان برای واردات بنزین از ایران

همسان سازی عیدی بازنشستگان قابل اجرا است ؟

احتمال بخشش ستاره استقلال بالا گرفت! + عکس

پیش‌ بینی تداوم کاهش قیمت موبایل و تلویزیون

یادمون نره | وزیر صنعت : رنو و پژو ، بروند و دیگر برنگردند !

88 درصد از جمعیت فعال کشور شاغل و 12 درصد بیکارند

تعارف بازارهای نفتی به ایران / وزارت نفت فرصت سوزی نکند

استاد امنیت دانشگاه انگلیس ادعاهای مقامات آمریکایی علیه ایران در حمله به «آرامکو» را رد کرد/ فیلم

امکانات و تجهیزات مرزهای 4 گانه تردد زائران اربعین تامین شد

نگرانی و تحرکات پنتاگون برای اجتناب از درگیری با ایران

شریعتمداری : کارآفرینان 30 درصد یارانه دستمزد می‌ گیرند

گرانی نوشت افزار ، اولین مشق سال تحصیلی جدید

سرویس‌ های ارزش افزوده تعطیل می‌ شوند ؟

انجام تعهدات قبل 98 سایپا تا اواسط مهر ماه

موسوی سفر هیأتی از طالبان به ایران را تأیید کرد

دیدار عادل عبدالمهدی با دبیر کل ناتو/ عراق به دنبال حفظ منافع ملت‌های منطقه و کشورها

کرملین: اطلاعاتی درباره عامل حمله به تاسیسات آرامکو نداریم

برداشت 300 میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی با موافقت رهبری

اسرائیل اولین محموله از بمب‌های سنگرشکن «اسپایس 2000» را به هند تحویل داد

تأکید رئیس پارلمان اردن بر تمایل کشورش برای بهبود روابط با قطر

نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه در آنکارا

رایزنی مرکل و جانسون درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی

فرانسه: پیشنهاد صریحی از سوی بریتانیا درخصوص برگزیت دریافت نکرده‌ایم

ترامپ دعوت رهبر کره شمالی را رد کرد

پادشاه عربستان حملات اخیر یمنی ها را تجاوزات بزدلانه خواند

وزیر دفاع ژاپن انصارالله را عامل حمله به تأسیسات نفتی عربستان خواند

سیاست آشفته آمریکا در برابر ایران از زبان کارشناس ایران اینترنشنال + فیلم

حرکت 150 هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بلندمدت به سمت نقدینگی